روی خط خبر

موضوع: فناوری اطلاعات منبع: بهار نیوز
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان بهار نیوز - کشف نورون‌های مسؤول تشخیص خطای انسانی از وب سایت بهار نیوز baharnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

بهار نیوز - کشف نورون‌های مسؤول تشخیص خطای انسانی

پژوهش جدید "مرکز پزشکی سیدرز- ساینای" (Cedars-Sinai Medical Center) آمریکا، نورون‌هایی را نشان داده است که نقش مهمی در نحوه تشخیص اشتباهات بر عهده دارند. این کشف، پیامدهای کارآمدی برای درمان بیماری‌هایی از جمله اختلال وسواس فکری- عملی و اسکیزوفرنی در پی خواهد داشت.درک اشتباهات حتی اشتباهات کوچک، عملکردی مهم است که امکان تنظیم رفتار را برای تکرار نکردن آنها در آینده فراهم می‌کند، اما اگر این روند کوتاه باشد، ممکن است مشکلات جدی به وجود آیند. برای مثال، افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری- عملی، در چرخه بررسی کردن مداوم کار خود گرفتار می‌شوند و یا بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی اصلا نمی‌توانند اشتباهات خود را تشخیص دهند."یولی روتیشاوسر" (Ueli Rutishauser)، پژوهشگر ارشد و از نویسندگان این پژوهش گفت: قشر پیش‌پیشانی، یکی از نواحی مغز است که نقش مهمی در خودنظارتی دارد، اما نحوه کارکرد و یا کار نکردن آن، دقیقا مشخص نیست. ما در بررسی خود موفق شدیم برای نخستین بار نشان دهیم که نورون‌های خاصی در قشر پیش‌پیشانی وجود دارند که به تشخیص اشتباهات کمک می‌کنند. ما این نورون‌ها را "نورون‌های خطا" (error neurons) می‌نامیم و ارتباط یک نورون را با خودنظارتی اشتباهات انسانی شناسایی می‌کنیم. پژوهشگران برای این پروژه، الکترودهایی را به صورت موقت در مغز داوطلبان قرار دادند تا زمان تشخیص خطا را در آنها بررسی کنند. این الکترودها در درمان داوطلبان، نقشی اساسی بر عهده داشتند."آدام ماملاک" (Adam Mamelak)، استاد جراحی مغز و اعصاب سیدرز- ساینای و یکی از پژوهشگران این پروژه گفت: این الکترودها به ما امکان می‌دهند فعالیت الکتریکی نورون‌ها را به صورت انفرادی بررسی کنیم. این کار فقط با طی کردن مراحل جراحی ممکن خواهد بود.در این آزمایش مشخص شد که نورون‌های خطا در طول آزمایش اثر استروپ، فاصله زیادی با نورون‌های دیگر دارند و امکان تشخیص تضاد و بررسی خطا را در قشر پیش‌پیشانی فراهم می‌کنند.این پژوهش می‌تواند راه را برای آزمایش‌های بیشتر و بررسی دستکاری نورون‌های خطا با سرکوب یا فعال‌سازی آنها فراهم کند. شاید آزمایش این روش، به ابداع درمان‌های جدیدی برای مشخص کردن مشکلات شناختی مانند اختلالات حافظه، بیماری‌های روانی و اوتیسم منجر شود.این پژوهش در مجله " Neuron" به چاپ رسید.

پژوهش جدید "مرکز پزشکی سیدرز- ساینای" (Cedars-Sinai Medical Center) آمریکا، نورون هایی را نشان داده است که نقش مهمی در نحوه تشخیص اشتباهات بر عهده دارند. این کشف، پیامدهای کارآمدی برای درمان بیماری هایی از جمله اختلال وسواس فکری- عملی و اسکیزوفرنی در پی خواهد داشت.درک اشتباهات حتی اشتباهات کوچک، عملکردی مهم است که امکان تنظیم رفتار را برای تکرار نکردن آنها در آینده فراهم می کند، اما اگر این روند کوتاه باشد، ممکن است مشکلات جدی به وجود آیند. برای مثال، افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری- عملی، در چرخه بررسی کردن مداوم کار خود گرفتار می شوند و یا بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی اصلا نمی توانند اشتباهات خود را تشخیص دهند."یولی روتیشاوسر" (Ueli Rutishauser)، پژوهشگر ارشد و از نویسندگان این پژوهش گفت: قشر پیش پیشانی، یکی از نواحی مغز است که نقش مهمی در خودنظارتی دارد، اما نحوه کارکرد و یا کار نکردن آن، دقیقا مشخص نیست. ما در بررسی خود موفق شدیم برای نخستین بار نشان دهیم که نورون های خاصی در قشر پیش پیشانی وجود دارند که به تشخیص اشتباهات کمک می کنند. ما این نورون ها را "نورون های خطا" (error neurons) می نامیم و ارتباط یک نورون را با خودنظارتی اشتباهات انسانی شناسایی می کنیم.پژوهشگران برای این پروژه، الکترودهایی را به صورت موقت در مغز داوطلبان قرار دادند تا زمان تشخیص خطا را در آنها بررسی کنند. این الکترودها در درمان داوطلبان، نقشی اساسی بر عهده داشتند."آدام ماملاک" (Adam Mamelak)، استاد جراحی مغز و اعصاب سیدرز- ساینای و یکی از پژوهشگران این پروژه گفت: این الکترودها به ما امکان می دهند فعالیت الکتریکی نورون ها را به صورت انفرادی بررسی کنیم. این کار فقط با طی کردن مراحل جراحی ممکن خواهد بود.در این آزمایش مشخص شد که نورون های خطا در طول آزمایش اثر استروپ، فاصله زیادی با نورون های دیگر دارند و امکان تشخیص تضاد و بررسی خطا را در قشر پیش پیشانی فراهم می کنند.این پژوهش می تواند راه را برای آزمایش های بیشتر و بررسی دستکاری نورون های خطا با سرکوب یا فعال سازی آنها فراهم کند. شاید آزمایش این روش، به ابداع درمان های جدیدی برای مشخص کردن مشکلات شناختی مانند اختلالات حافظه، بیماری های روانی و اوتیسم منجر شود.این پژوهش در مجله " Neuron" به چاپ رسید.

مطلب با عنوان بهار نیوز - کشف نورون‌های مسؤول تشخیص خطای انسانی از وب سایت بهار نیوز baharnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان بهار نیوز - کشف نورون‌های مسؤول تشخیص خطای انسانی از وب سایت بهار نیوز baharnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

اخبار گوناگون