روی خط خبر

موضوع: جامعه منبع: قانون
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان «اسماعیل» ها را دریابید! :: قانون از وب سایت قانون ghanoondaily با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

«اسماعیل» ها را دریابید! :: قانون

اسماعیل بخشی یکی از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه است که به همراه همکارانش ماه ها به موضوع تعطیلی کارخانه و بحران اقتصادی آن معترض بود...

قانون-امین ترابی اسماعیل بخشی یکی از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه است که به همراه همکارانش ماه ها به موضوع تعطیلی کارخانه و بحران اقتصادی آن معترض بود. این اعتراضات به داخل شهر اهواز هم کشیده شد تا نهایتا نیروهای امنیتی با برخورد با آن ها چند نفری را دستگیر کردند که یکی از آن ها اسماعیل بخشی بود. پس از مدتی ایشان از زندان آزاد شد اما در بیانیه ای که در فضای مجازی منتشر کرد به شکنجه های روحی و جسمی در طول مدت بازداشت اعتراض و حتی وزیر اطلاعات را به مناظره ای در تلویزیون دعوت کرد. پس از انتشار این بیانیه رسانه ها به شدت بر روی موضوع کار کردند و مساله را به صحن مجلس کشاندند تا با بررسی دقیق و پیگیری های موشکافانه، ماجرا ریشه یابی شود. اما در اقدامی عجیب در برخی از کمیسیون ها تنها از وزیراطلاعات دعوت شده و ایشان هم طبیعتا موضوع را تکذیب کرده است. اگر دقیق تر به ماجرا نگاه کنیم درمی یابیم که دلیلی ندارد آقای اسماعیل بخشی پس از آزادی از زندان برای خود و خانواده اش هزینه تراشی کند و حرف های خلف واقع بزند. واژه های بیانیه ایشان بوی صداقت می داد. هیچ بعید نیست که در طول مدت بازداشت چنان اتفاقاتی برای او رخ داده باشد. در تاریخ فعالیت سازمان های امنیتی و انتظامی کشور در کنار همه جانفشانی ها و فداکاری ها، مواردی وجود دارد که افراط در مساله رخ داده و منجر به یک بحث جدی شده است. به هرحال ممکن است اقلیتی در یک دستگاه امنیتی باشند که رویه متفاوتی از روال سازمان خود داشته باشند. شکنجه زندانی با کلیه اصول اولیه انسانی و اسلامی مغایرت جدی دارد. امیرالمونین علی (ع) حتی اقرار و اعتراف متهمی که در زندان باشد را معتبر نمی داند. (كافی، ج7، ص260). چه رسد به متهمی که تحت شکنجه اعتراف کند. اساسا کارگری که محتاج نان شب است چه ارتباطی با سیاست و دشمنان خارجی و ... می تواند داشته باشد که برای اقرار و اعتراف او را تحت فشار بگذارند. رسانه ها و مسئولان مربوط می بایست منصفانه بین یک دستگاه حاکمیتی و یک شهروند معترض قضاوت کنند و اگر حتی ایشان ادعای غلطی داشته از وزارت اطلاعات اعاده حیثیت کنند. اما با بروز ماجرای آقای بخشی، انگار موضوع کارخانه نیشکر هفت تپه به طور کامل به حاشیه رانده شده است. اگر درصدی از توان امنیتی و مدیریتی که برای تکذیب یا پاسخ به حرف های آقای بخشی به کار افتاده، برای حل مشکلات کارخانه همت می کرد اساسا اعتراضی رخ نمی داد که حاشیه ساز باشد. ممکن است کارگران یک کارخانه را بتوان با زور به خانه فرستاد اما حجم وسیعی از نارضایتی انباشته شده در بخش های گوناگون که با بی تدبیری رها شده است، پتانسیل تبدیل شدن به یک سیل عظیم را دارد. آقایان مسئول در کلیه ردها به داد مردم برسند. مشکلات شان را با برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت حل کنند. اسماعیل های زیادی درکشور هستند که معترضند و دشمن نیستند و به وضعیت شان اعتراض دارند. آن ها را دریابیم. قبل از اینکه دیر شود.

مطلب با عنوان «اسماعیل» ها را دریابید! :: قانون از وب سایت قانون ghanoondaily با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان «اسماعیل» ها را دریابید! :: قانون از وب سایت قانون ghanoondaily با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

اخبار گوناگون