روی خط خبر

  • سیاست
  • کسب و کار نیوز
  • صلیب سرخ پس از تفاهم با طالبان فعالیتش را در افغانستان از سر گرفت – سایت خبری تحلیلی کسب و کار

موضوع: سیاست منبع: کسب و کار نیوز
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان صلیب سرخ پس از تفاهم با طالبان فعالیتش را در افغانستان از سر گرفت – سایت خبری تحلیلی کسب و کار از وب سایت کسب و کار نیوز kasbokarnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

صلیب سرخ پس از تفاهم با طالبان فعالیتش را در افغانستان از سر گرفت – سایت خبری تحلیلی کسب و کار

به گزارش کسب و کار نیوز، اندریا کتبریتا، سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان به بی بی سی گفت که در جریان دو ماه گذشته، در صحبت با طالبان “به یک تفاهم کلی روی حضور بشردوستانه شان” در افغانستان رسیده اند. هرچند جزئیات بیشتر این تفاهم هنوز مشخص نیست. گروه طالبان حدود دو ماه قبل از “بی تفاوتی” این …

کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرده که تفاهم با گروه طالبان روی تضمین مصونیت کارمندانش سبب شده تا فعالیتش را در افغانستان از سر گیرد.به گزارش کسب و کار نیوز، اندریا کتبریتا، سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان به بی بی سی گفت که در جریان دو ماه گذشته، در صحبت با طالبان “به یک تفاهم کلی روی حضور بشردوستانه شان” در افغانستان رسیده اند. هرچند جزئیات بیشتر این تفاهم هنوز مشخص نیست.گروه طالبان حدود دو ماه قبل از “بی تفاوتی” این سازمان در قبال اعتصاب زندانیان این گروه در زندان پل چرخی کابل انتقاد کرده بود.این گروه از لغو “تعهد امنیتی اش” با کمیته صلیب سرخ خبر داد و گفته بود که امنیت کارمندان کمیته صلیب سرخ را در افغانستان ضمانت نمی کند.اما خانم کتبریتا گفته که روز گذشته طالبان با نشر اعلامیه ای به این کمیته ضمانت امنیتی دادند و صلیب سرخ نیز فعالیتش را در افغانستان از سر می گیرد.سخنگوی صلیب سرخ گفته که طالبان اجازه داده تا این کمیته خدماتش را به نیازمندان ارائه کند. او افزود:” دوماه پیش آن ها ما را در موقعیتی قرار دادند که نتوانستیم از امنیت کارکنانمان مطمئن شویم. اما حالا می توانیم امنیت را تا حدودی برای کارمندان تضمین کنیم.”کتبریتا می گوید کمیته بین المللی صلیب سرخ در جریان ۳۰ سال گذشته در افغانستان به قربانیان کمک کرده اما از سال ۲۰۰۳ به این طرف با ۹ رویداد جدی امنیتی دراین کشور مواجه شده که باعث شد فعالیت شان را بازنگری کنند.با این همه، این نهاد می گوید پیش از این هم تمام فعالیت هایش را در افغانستان پایان نداده بود و برای نجات جان مردم همچنان کار را ادامه داده بودند، چنانچه در بیمارستان میرویس قندهار بسته های کمکی اولیه فراهم می کردند و خدمات فوری اورتوپیدی ارائه می دادند.پیش از این نیز کمیته بین المللی صلیب سرخ به دلیل شرایط نامناسب امنیتی بارها خدماتش را در مناطقی از افغانستان محدود کرده بود. این نهاد در ماه بهمن سال ۱۳۹۵ پس از تیرباران شدن کارمندانش در ولایت جوزجان در شمال افغانستان، فعالیتش را در کشور به تعلیق در آورده بود.در سال ۱۳۹۶ یک کارمند اسپانیایی صلیب سرخ در شهر مزار شریف، توسط بیماری که ۱۹ سال از خدمات این نهاد مستفید شده بود با شلیک گلوله کشته شد.افراد کشته شده در آن حمله سه راننده و سه کارمند صلیب سرخ بودند. مقام های محلی جوزجان گروه داعش را عامل رویداد عنوان کرده بودند.در ماه سنبله ۱۳۹۶ نیز یک کارمند اسپانیایی این سازمان در شهر مزار شریف، توسط بیماری که ۱۹ سال از خدمات این نهاد مستفید شده بود با شلیک گلوله کشته شد.در دسامبر سال ۲۰۱۶، یک کارمند این نهاد در شهرستان علی آباد قندوز ربوده و بعد از ۴ هفته رها شد.صلیب سرخ می گوید در صورتی که نتواند امنیت کارمندانش را تضمین کند، مصئونیت آن هایی را که از خدمات این نهاد بهره می برند نیز نمی تواند ضمانت کند.انتهای پیام

مطلب با عنوان صلیب سرخ پس از تفاهم با طالبان فعالیتش را در افغانستان از سر گرفت – سایت خبری تحلیلی کسب و کار از وب سایت کسب و کار نیوز kasbokarnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان صلیب سرخ پس از تفاهم با طالبان فعالیتش را در افغانستان از سر گرفت – سایت خبری تحلیلی کسب و کار از وب سایت کسب و کار نیوز kasbokarnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

اخبار گوناگون