روی خط خبر

موضوع: سیاست منبع: خبرآنلاین
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان «پلان بی» ترزامی برای برگزیت کلید خورد؛ وداع لندن با اتحادیه اروپا! از وب سایت خبرآنلاین khabaronline با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

«پلان بی» ترزامی برای برگزیت کلید خورد؛ وداع لندن با اتحادیه اروپا!

پس از رایزنی های بسیار بریتانیا و اتحادیه اروپا وشکست طرح اولیه ترزا می، نخست وزیر وقت بریتانیا، وی امروزطرح اصلاح شده یا پلان بی برگزیت را اعلام کرد که حرف ها و حدیث های بسیاری را به دنبال داشته است. طبق اظهارات منتقدان پلان بی برگزیت تفاوت چندانی با طرح اصلی ندارد.

زهرا چنگیز: حدود یک سال از آغاز مذاکرت بریتانیا با اتحادیه اروپا برای خروج این کشور از زیر سایه این اتحادیه می گذرد و برگزیت، کوتاه شده عبارت Britain exits the EUنامی است که به این طرح پرچالش اختصاص داده شده است. این طرح که از سال 2015 در حال شکل گیری است چند ماه پس از یک همه پرسی جنجالی و در 29 مارس 2017 با به جریان انداختن ماده ۵۰ معاهده لیسبون که قواعد خروج یک عضو اتحادیه اروپا را تعیین می کند، آغاز شد و از ماه ژوئن همان سال تاکنون حداقل ماهی یکبار مذاکره میان بریتانیا و اتحادیه اروپا برگزار شده است. بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، دو سال پس از به جریان انداختن ماده ۵۰ معاهده لیسبون، بریتانیا باید از اتحادیه اروپا خارج شود، اما در صورت توافق اعضای اتحادیه، این تاریخ می تواند تغییر کند و حتی به تعویق بیافتد.از بروکسل تا اسکاتلند و ایرلند شمالی: بن بستی زودهنگام برای طرح خانم نخست وزیربه گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اختلافات میان لندن و بروکسل بر سر شروط برگزیت شدت گرفت. آنقدر که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، از وجود یک بن بست و مانع در طرح سخن به میان آورد و حتی اعلام کرد که ممکن است بدون توافق برگزیت را در تاریخ مقرر شده و بدون تاخیر به ثمر نشاند.با به جریان انداخته شدن برگزیت، اعتراضات مخالفان داخلی از اسکاتلند و ایرلند شمالی که در همه پرسی مخالف خروج بریتانیا بودند شدت گرفت. به طوری که حتی وزرای اول این دو کشور تهدید کرده اند که در صورت به ثمر نشستن برگزیت ممکن است برای استقلال از لندن همه پرسی برگزار کنند.پلان بی، زمانی برای جلب موافقت اعضای پارلمانترزامی با شکست و دریافت 230 رای مخالف در جلسه ای که هفته گذشته در پارلمان بریتانیا برگزار شد اکنون برآن شده است که با ایجاد اصلاحاتی بر برگزیت و ارائه پلان بی خود برتغییر وضعیت این طرح تاثیری گذارد. گرچه بسیاری از منتقدان معتقدند که تغییراتی که ترزامی از آنها به تغییرات کلیدی یاد می کند تغییراتی هستند که پیش از این خانم نخست وزیر قول اعمال آن را داده بوده و این بیانگر این است که خبری از پیشنهادات و طرح های جدید نیست.مخالفت های وزیر دفاعاصرارهای ترزامی مبنی بر خروج به موقع و بدون تاخیر بریتانیا از اتحادیه اروپا توبیاس ال وود، وزیر دفاع بریتانیا را نیز به مخالفت واداشت. ال وود طی مصاحبه ای با تایمز اظهار کرد که اجرای برگزیت باید تا 29 مارس به تعویق بیفتد. در غیر این صورت بریتانیا باید عوارض سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی بسیاری را متحمل شود.41231

مطلب با عنوان «پلان بی» ترزامی برای برگزیت کلید خورد؛ وداع لندن با اتحادیه اروپا! از وب سایت خبرآنلاین khabaronline با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان «پلان بی» ترزامی برای برگزیت کلید خورد؛ وداع لندن با اتحادیه اروپا! از وب سایت خبرآنلاین khabaronline با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

اخبار گوناگون