روی خط خبر

آخرین اخبار

تحریم‌های اخیر آمریکا اوج بی اعتنایی به حاکمیت قانون

وزیر خارجه ایران تحریم های اخیر آمریکا را ناقض دو دستور دیوان بین المللی دادگستری خواند و این تحریم ها را اوج بی اعتنایی به حاکمیت قانون و حقوق بشر برشمرد.محمدجواد ظریف چهارشنبه شب 25 مهر ماه نیز در توئیت دیگری نوشت: «اعتیاد آمریکا به تحریم، از کنترل خارج شده است. یک بانک خصوصی ایرانی که در واردات غذا و دارو نقش محوری دارد به خاطر آنکه با ۸ واسطه به نهاد دیگری مرتبط است که آن هم خودسرانه تحریم شده در فهرست تحریم ها قرار گرفته است. برای قیاس [در نظر داشته باشید] که همه انسان های روی زمین با شش در...

ایران و آلمان بر ضرورت اجرایی شدن برجام تاکید کردند

سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیرامور خارجه کشورمان و مدیر سیاسی وزارت خارجه آلمان با بحث و بررسی در مورد آخرین وضعیت اجرای برجام بر ضرورت اجرایی شدن هرچه سریعتر راهکارها به ویژه کانال ویژه مالی این سند تاکید کردند.طرف آلمانی تصریح کرد که کشورهای اروپایی به اهمیت و فوریت موضوع آگاه بوده و در هفته های اخیر به صورت بسیار فشرده مشغول کار بر روی جنبه های مختلف آن بوده اند و تلاش داریم ظرف روزهای آینده در مشورت با طرف ایرانی در این خصوص ساز و کارها را نهایی کرده و با توجه به اولویت ها، بخش هایی از آن ر...

سودهای میلیاردی در جیب دلالان

مدتی است که نرخ ارز های کشور های دیگر مانند هرات افغانستان، سلیماینه عراق، دوبی امارات و وان ترکیه بسیار مهم شده و قیمت ارز در آن ها با ایران تا حدی مرتبط و برای معامله گران ارز قابل توجه است این مسئله حتی برای مردم عادی در سفر های تفریحی آن ها بااهمیت شده و شمارکسانی که به این شهر ها با انگیزه اقتصادی سفر می کنند نسبت به قبل زیادتر شده است.

منتظر کاهش ۴۰ درصدی ارزش جهانی دلار باشید!

کارشناس ارزی موسسه " ای جی بی ست" پیش بینی کرد ارزش دلار در برابر یورو تا سال ۲۰۲۲ حدود ۴۰ درصد کاهش یابد.این تحلیل گر پیش بینی کرده است تا سال ۲۰۲۴، هر یورو از ۱.۱۵ دلار کنونی به دو دلار و هر ین از ۱۱۲ ین کنونی به ۷۵ ین در برابر دلار می رسد که به ترتیب معادل ۴۱ درصد و ۳۳ درصد افزایشی است. لیندهال گفته است چرخه عمر اقتصادی، الگویی متداول در علم اقتصاد است.

عبور نفت ایران از روسیه برای دور زدن تحریم آمریکا

استادیار بخش روابط بین الملل آکادمی دیپلماتیک وابسته به وزارت خارجه روسیه، ولادیمیر افاتکوف، می گوید: افزایش عرضه انرژی از جنبه اقتصادی به نفع روسیه است و علاوه بر این، براساس یک واقعیت جغرافیایی سیاسی، روسیه از تقویت و استحکام امنیت اقتصادی، در مثلث روسیه-ترکیه-ایران، نفع زیادی می برد.طبق گزارش رسانه ها، دولتهای اروپایی که برای حفظ توافق هسته ای با ایران تلاش می کنند، آماده حمایت از این برنامه ایران و روسیه هستند.

افزایشِ مزدِ نانوایان فقط با گران شدن نان محقق می‌شود!

اگر قرار نیست آنکه کار می کند و نان می پزد، خود نانی برای سیر کردن شکمش داشته باشد، افزایش قیمت نان چه فایده ای دارد؟ آنهم در شرایطی که حداقل دستمزد کارگران از ابتدایِ سال ۹۷ تاکنون که تورم مطابق محاسبات صندوق بین المللی پول به ۲۹.۶ درصد رسیده، قدرت خرید ۸۰ درصد کاهش یافته و ارزش آن مقابل دلار ۱۳۳ درصد کاهش یافته، هیچ افزایشی نداشته است.

دید فعالا‌ن اقتصادی به آینده

در یک نظرسنجی نگرش فعالان اقتصادی به آینده اقتصاد ایران و بخش خصوصی روشن شد. نتایج استخراج شده حکایت از آن دارد که حدود ۷۶ درصد از فعالان اقتصادی معتقدند که وضعیت بخش خصوصی نسبت به سه الی چهار سال گذشته رو به افول بوده است. آنها همین تصور را در مورد آینده بخش خصوصی دارند.

مشکلات کشور فقط با تشکیل جلسه حل نمی‌شود

کارشناس مسائل اقتصادی ضمن تشریح جلسه اقتصاددانان با رئیس جمهور گفت: صرف برگزاری جلسات، مشکلات کشور را به تنهایی برطرف نمی کند.اقتصاددان کشور با تأکید بر اینکه ساختار اقتصادی کشور ناکارآمد بوده و بهترین راهکار این است که رئیس جمهور ساختار اداری را دور بزند و مستقیم با بدنه کارشناسی دانشگاه ارتباط برقرار کند، ادامه داد: ریاست جمهوری قدرت زیادی در حاکمیت ایران دارد و با توجه به ضعیف بودن نهادهای اجرایی و تصمیم گیر کشور، نگاه فرد در پیشبرد اقتصاد کشور بسیار مهم است.

تشخیص هویت سه نوع بحران

واکاوی بحران های اقتصادی سه گانه «بحران ارزی»، «بحران بانکی» و «بحران بدهی عمومی» اتفاق افتاده در دهه های گذشته راوی سه نکته مهم است: اول اینکه عموما هر سه بحران در مقیاس زمان توزیع مشابهی را تجربه کرده اند و به طور متوسط بحران های بانکی همبستگی بالایی با بحران های مالی داشته اند. دوم اینکه کشورهای مختلف در خصوص مواجهه با بحران، سه فاز مشابه «شرایط اولیه»، «مهار» و «حل و فصل» را طی کرده اند. سوم اینکه به طور متوسط هزینه مالی بحران برای کشورهای درگیر حدود ۱۳ درصد GDP و سهم هزینه دولت درخصوص تجدید...

روزنامه نگاران کدام کشورها حقوق نجومی می گیرند؟

انجمن روزنامه نگاران آسیایی- امریکایی به نقل از «اداره آمار کار» گزارش داد که میانگین درآمد خبرنگاران در طول یک سال 43 هزار و 780 دلار است و به عبارت دیگر می توان گفت هر خبرنگار در امریکا به ازای هر ساعت کار 21 دلار حقوق می گیرد.

اخبار گوناگون